5 Adımda Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

5 Adımda Instagram Hesap Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Instagram hesabımı nasıl güvene alabilirim?
Instagram hesabını hackerlardan koruma ve güvenliği artırmak için uygulayabileceğiniz çeşitli yöntemler var. E-posta güvenliği, cihaz güvenliği, şifre güvenliğini sağlayarak ve İki Faktörlü Kimlik Doğrulamasını aktifleştirerek, Instagram hesap güvenliği sağlamanız mümkün.

1. E-Posta Güvenliği
E-postanız, Instagram hesap güvenliği için en önemli adımlardan ilkidir. Instagram hesabınızda kullanmış olduğunuz e-posta adresinin güncel ve güvenli olduğundan emin olun. E-posta adresinizi doğrulamayı da unutmayın. E-postanızda kuvvetli bir parola kullanın ve iki adımlı doğrulamanın açık olduğundan emin olun. Güvenli bir e-posta kullanmazsanız, hesap parolanız sıfırlanarak hesabınıza izinsiz erişim sağlanabilir ve hesabınızı geri almanız da zorlaşabilir.

2- Şifre Güvenliği
Instagram hesap güvenliği için güvenli bir parola oluşturun. Bunun için, çeşitli online şifre oluşturucu araçları kullanabilirsiniz. Kolay/kısa şifre kullanmak daha pratik ve akılda kalıcı olsa da, hesabınızın güvenliği için bir risk oluşturur. Şifrenizin yeteri kadar uzun olması, tahmin edilemez olması ve özel karakterler içermesi oldukça önemlidir.

3- Şifrenizi Paylaşmayın
Instagram hesabınızın parolasını, asla bir başka kişi ile ya da bir uygulama ile/web sitesiyle paylaşmayın. Şifreniz ne kadar güvenli olursa olsun, paylaşıldıktan sonra hesabınız tehlike altına girer. Hesap parolanızı olabildiğince sık güncellemeniz öneri edilmektedir.

4- Instagram Hesap Güvenliği İpuçları
Güvenmediğiniz bir Wi-Fi ya da cihaz üzerinden hesabınıza giriş yapmayın.
Ortak Wi-Fi noktalarında hesabınıza giriş yapmamaya çalışın.
Size ait olmayan bir cihazda hesabınıza giriş yapmanız gerekiyorsa, giriş formundaki “Beni Hatırla” kutucuğunu işaretlemeyin. Bu cihazda, hesabınızla işiniz tamamlandıktan sonra “Çıkış Yap” butonunu kullanarak çıkış yapın. Bunu daha pratik ve daha güvenilir yapabilmek için, tarayıcıda mevcut olan “gizli sekme” modunu kullanabilirsiniz.
Güvenilmeyen, çeşitli sosyal ağ araçlarıyla şifrenizi paylaşmayın ve her uygulamaya izin vermeyin. Bu tür araçlar, izinsiz bir biçimde hesap bilgilerinize erişebilir ve sizden habersiz çeşitli eylemlerde bulunabilirler.

5- Instagram İki Faktörlü Kimlik Doğrulama
Instagram İki Adımlı Doğrulama
İki adımlı doğrulama, hesaplarınızı daha güvenilir hâle getirmek için tasarımı yapılmış, kullanımı gittikçe artan ve daha fazla önerilen bir Instagram hesap güvenliği yöntemidir. Hesabınıza parolanız ile giriş yaptıktan sonra, ek bir kod gerektirir. İki adımlı doğrulama koduna iki yöntemle erişebilirsiniz. Bunu, iki adımlı doğrulama yöntemi kurarken belirleyebilirsiniz. Bunlar; SMS ile doğrulama ve Google Authenticator (açık kaynak kodlu bir yazılım kullanmanız daha güvenilir olur) gibi uygulamalar ile kod üretme araçlarıdır.

Peki, SMS doğrulaması ne kadar güvenli? Gazeteci Murat Ağırel, Twitter hesabında bu doğrulama yöntemini kullanıyordu ve buna rağmen hesabına izinsiz bir biçimde erişildi. Konu hakkında araştırma yaparsanız, gerekli ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Özellikle de, her şeye rağmen boyun eğmeyerek, vatandaşa bilgi verme sorumluluğunu yerine getiren onurlu gazetecilerimizin bu yöntemi kullanmalarını öneri etmiyoruz.

İki adımlı doğrulamayı etkinleştirdikten sonra, yedek kodlarınızı göreceksiniz. Bunları, güvenli bir biçimde saklamalısınız. Bu kodları kaybederseniz, hesabınıza tekrar erişmeniz çok zor ya da imkânsız olabilir.
İki adımlı doğrulama kodu oluşturucu uygulamanızı devamlı, güvenli bir biçimde yedeklemeniz gerekiyor. Olası bir erişim kaybında, iki faktörlü doğrulama kullanmış olduğunuz hesaplarınıza erişemeyebilirsiniz.

3 Dakika Önce